skuteczny alkomat

Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy – jaki wybrać do auta, a jaki do firmy?

Zakup alkomatu może się wiązać z chęcią jego prywatnego użytkowania, lub z koniecznością przeprowadzania regularnych kontroli w firmie. Na rynku dostępne są dwa rodzaje alkomatów – półprzewodnikowy i elektrochemiczny. W zależności od tego, z jaką częstotliwością i intensywnością alkomat będzie wykorzystywany oraz jaka jest wymagana dokładność pomiaru, wybór alkomatu może być różny, stąd o tym, czy zainwestować w alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy, decydują nie tylko jego parametry, ale także przeznaczenie.

Alkomat do użytku prywatnego

Alkomat przeznaczony do użytku prywatnego, na przykład do pozostawienia go w samochodzie i sporadycznych kontroli po wyjątkowo zakrapianym wieczorze, nie będzie musiał spełniać zbyt wygórowanych wymagań, jeżeli chodzi o żywotność czy bardzo dużą czułość. Nie chcąc wydawać zbyt dużych pieniędzy na taki sprzęt, można zdecydować się na alkomat półprzewodnikowy. Nazwa alkomatu pochodzi od rodzaju sensora – półprzewodnika, którego elektroda utlenia się pod wpływem alkoholu powodując zmianę przewodności. Alkomat ten cechuje niezbyt duża stabilność pomiaru, wobec czego kalibracja wymagana jest w rzeczywistości raz na kilkadziesiąt pomiarów. Można oczekiwać wyników z dokładnością do jednego, maksymalnie dwóch miejsc po przecinku. Aby mieć całkowitą pewność, warto powtórzyć pomiar co najmniej raz, gdyż najtańsze alkomaty półprzewodnikowe obarczone są dość sporym błędem, który może zakłamać wyniki aż o jedną piątą ich wartości. Największym atutem tego typu alkomatów jest ich niezwykle korzystna cena, co z pewnością przekonuje wielu kierowców. Warto jednak pamiętać, aby alkomat był użytkowany z głową, a jego stan i wymagane kalibracje będą pod kontrolą.

Alkomat do użytku profesjonalnego

Poszukując alkomatu, który niemal bezbłędnie wykona dużą ilość pomiarów bez potrzeby kalibracji, warto rozważyć droższą opcję – alkomat elektrochemiczny. To urządzenie cechuje bardzo duża czułość (do tysięcznych części promila) i dokładność. Alkomat elektrochemiczny umożliwia wykonanie kilkuset pomiarów z wysoką stabilnością wyniku, bez konieczności częstych kalibracji. Jednak za wysoką jakością idzie również cena, bowiem w przypadku takiego alkomatu należy się nastawić na wydatek nawet kilkanaście razy większy niż w przypadku alkomatu półprzewodnikowego. Jednak stojąc przed decyzją: alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy, do profesjonalnego użytku, który wymaga praktycznie bezbłędnych wyników i długiej żywotności, wysokojakościowy alkomat elektrochemiczny jest bez wątpienia jedynym słusznym wyborem.

Dodaj komentarz