Jak prawidłowo i skutecznie wypolerować samochód?

Czy polerowanie samochodu wymaga użycia odpowiednich środków?

Polerowanie lakieru

Polerowanie auta polega na usunięciu wierzchniej i porysowanej warstwy i doprowadzeniu lakieru do połysku i gładkości. Lakiery wielowarstwowe dają możliwość zastosowanie powłoki ochronnej, która jest bazą nie przeznaczoną do całkowitego usunięcia.
Jeśli chodzi o lakiery akrylowe jednowarstwowe, powłoka pełni funkcję ozdobną i ochronną, a także jest nieco grubsza od poprzedniego lakieru.

Popełniane błędy

Najczęstszym błędem popełnianym podczas polerowania jest pozostawianie hologramów, czyli widocznych skaz lakieru i przegrzań widocznych pod światło. Przyczyna leży zazwyczaj w użyciu za ostrej pasty polerskiej, za mocnym nacisku, za głębokim polerowaniu i użyciu nadmiaru pasty (zalega ona w zakamarkach karoserii i wygląda nieestetycznie).

Potrzebne narzędzia

Jeśli chcemy wypolerować auto, skorzystajmy z maszyny polerskiej.
Dobrą opcją będzie maszyna z wymuszonym ruchem mimośrodkowym, działająca dosyć wolno, ale w pełni bezpieczna i nie pozostawiająca hologramów. Ponadto, pady polerskie o różnej twardości służą zazwyczaj do nabłyszczania lub korekty lakieru. Warto także dobrać odpowiedni środki polerskie i przygotować odpowiednio auto przed przystąpieniem do polerowania.

Polerowanie lakieru (zobacz) wydaje się łatwym zadaniem, jednak wymaga precyzji i dokładności, a także użycia odpowiednich środków. Bez nich prawidłowe polerowanie nie będzie miało miejsca.