Ekologiczne rozwiązania na polskich drogach szansą dla mniejszych miast

Polska infrastruktura stacji ładowania samochodów osobowych sukcesywnie się zwiększa. Przez ostatnie lata poczyniliśmy rekordowy wzrost liczby ładowarek na terenie kraju. Do krajów zachodnich wciąż nam daleko, ale widzimy, że tendencja rośnie i możemy się spodziewać coraz więcej „ekologii” na drogach w Polsce.

Stawianie na ekologiczne rozwiązania w branży motoryzacyjnej

Podróż samochodem staje się coraz bardziej ekologiczna i przyjazna dla środowiska dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii z branży motoryzacyjnej. Co więcej, powstaje coraz większa ilość stacji ładowania pojazdów na prąd. Stacja ładowania samochodów elektrycznych znajduje się już nie tylko w największych ośrodkach miejskich i przy drogach o najwyższym natężeniu. Dziś znajdziemy je także w mniejszych miejscowościach, przy drogach krajowych, w centrach miast i galeriach handlowych.

stacje ładowania samochodów elektrycznych warszawa

Polski „korytarz” ładowarek łączący zachód ze wschodem Europy

Na północy Polski uświadczymy dużą ilość nowoczesnych stacji ładowania. „Korytarz północny” to jedna z głównych dróg w kierunku Skandynawii, Sankt Petersburga i Moskwy, dlatego wzmożony ruch na tym odcinku nie może dziwić. Okazuje się, że mimo dużego zagęszczenia infrastruktury pomocnej samochodom na prąd, stacja ładowania samochodów elektrycznych wciąż średnio znajduje się za daleko od kolejnej, w związku z czym wymagane jest tworzenie kolejnych urządzeń tego typu w tym rejonie kraju.

Punkty ładowania samochodów mogą być szansą rozwojową dla gmin

Oczywiście nie jest to takie proste, ponieważ utrzymanie takiej infrastruktury powoduje dodatkowe koszty dla gminy, dlatego projektowanie nowych stacji powinno odbywać się z dużą rozwagą i z uwzględnieniem wielu czynników, w tym geograficznych. Przede wszystkim stacje w małych miejscowościach muszą być położone blisko centrum, przy drogach krajowych, a najlepiej „ważnych drogach” dla ruchu międzynarodowego. Stąd też nie w każdej miejscowości można zainwestować w taką technologię już teraz. Być może wkrótce, gdy pojazdów o napędzie elektrycznym przybędzie na polskich drogach, takie inwestycje będą bardziej opłacalne także dla miasteczek o małym znaczeniu drogowym.