opona zimowa

Jakie opony wybrać

Różni kierowcy jeżdżą po różnych rodzajach nawierzchni, w różnych obszarach i w różnym stopniu nasilenia. Czasami są też sytuacje, że użytkownicy samochodów używają ich jedynie latem, przez co opony zimowe, takie jak na przykład hankook winter i-cept rs2 w452 nie sa w ogóle potrzebne.

Jak wybrać opony?

Jeżeli kierowca porusza się samochodem głównie poza miastem, a częstotliwość tego poruszania się jest dosyć duża to niezwykle ważne będzie zakupienie porządnych, zimowych opon, które dobrze sprawdzą się w takich warunkach jak oblodzona jezdnia lub gruba warstwa śniegu.

Jeżeli kierujący pojazdem porusza się nim tylko w obszarze miejskim to być może w ogóle nie będzie musiał zmieniać opon z letnich na zimowe, ponieważ polskie prawo tego nie wymaga. Niestety taka postawa rodzi wiele problemów, ponieważ na takich oponach dużo łatwiej o wypadek nawet w mieście, które jest regularnie kontrolowane z obecności lodu lub śniegu na powierzchni jezdni.

Dobrym pomysłem w drugiej z opisanych sytuacji jest skorzystanie z oferty kupna opon całorocznych, które to posiadają zarówno średnio twarde ogumienie, jak i zimowy bieżnik zapewniający odpowiednią przyczepność zimą i lepszą wytrzymałość latem mimo wykorzystania lżejszej mieszanki ogumienia.

Bieżnik w oponach całorocznych jest podzielony i część z niego przeznaczona jest do jazdy zimowej, a cześć zewnętrzna zazwyczaj do jazdy letniej – budowa bieżnika jest tak charakterystyczna, że nietrudno jest zauważyć i nauczyć się, z jakiej opony aktualnie się korzysta.