Cross enduro – pancerne buty motocyklowe

Na rynku obuwia motocyklowego można znaleźć produkty o bardzo zróżnicowanych i – niestety – często podobnych parametrach użytkowych. Wyjątek stanowią tu buty enduro, które przez wielu motocyklistów są nazywane pancernym obuwiem.

Czym jest enduro?

Motocyklowe buty enduro (sprawdź dostępność) to przede wszystkim ciężki, wysoki typ obuwia motocyklowego. Wyposażony jest on w charakterystyczne ślizgi, które dodatkowo chronią kończynę przed oddziaływaniem mechanicznym podłoża. Cechą szczególną tych produktów jest ich specyficzna konstrukcja, która w zasadzie uniemożliwia normalne poruszanie się pieszo. Wysokość tych butów sięga mniej więcej okolic kolan, dzięki czemu doskonale chronią one zarówno samą łydkę, jak i stawy wraz z piszczelą.

Innowacje wprowadzone w crossach

Cross enduro to obuwie, które posiada szereg innowacji. Jedną z nich są specjalne wkładki żelowe, które dodatkowo chronią nogę przed wypadkiem. W wielu butach pojawiają się również specjalnie wykonane klamry, które są dodatkowo zabezpieczone przed niebezpieczeństwem zetknięcia się z elementami motocykla (np. podczas zmiany biegu). Wielu producentów tego typu obuwia stawia na redukcję masy pary butów. W ten sposób udało się wprowadzić na rynek obuwie, którego łączna masa ledwo przekracza 4 kg. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę fakt, że w niektórych modelach wynosi ona co najmniej 5 kg.

Podsumowanie

Pancerne buty motocyklowe to jedyne, sensowne rozwiązanie w przypadku jazdy w trudnym terenie i z dużą szybkością. Oczywiście ma to też przełożenie na ich koszt.