Tor Poznań

Bez wątpienia prawie każda osoba, która interesuje się motosportami w Polsce słyszała co nieco o poznańskim torze wyścigowym. Dlaczego jest tak rozpoznawalny w naszym kraju i co wpływa na jego sławę?

Jedyny w swoim rodzaju

Tor Poznań, który został oddany do użytku w roku 1977, to najdłuższy tor wyścigowy w Polsce. Długość położonego w zachodniej części miasta obiektu wynosi aż 4.1 kilometra, a szerokość jezdni 12 metrów. Jako jedyny tor w kraju otrzymał światową homologację FIA oraz europejską UEM co sprawia, że mogą być na nim organizowane profesjonalne wyścigi oraz imprezy samochodowe. Dobrze utrzymana asfaltowa nawierzchnia sprawia, że obiekt ten jest uznawany za jeden z najlepszych w Polsce. Poza torem głównym znajduje się tu również tor kartingowy o długości 1495 metrów, co czyni go najdłuższym tego typu obiektem w kraju. 

Miejsce, które gościło najlepszych

W roku 2007 Tor Poznań gościł legendę Formuły 1. Michaela Schumachera, który w bardzo pochlebnie wypowiadał się o obiekcie. Poza słynnym Niemcem na torze byli również obecni tacy wielcy kierowcy jak Jackie Stewart, czy obecny mistrz świata Lewis Hamilton. W 2010 roku na poznańskim obiekcie pojawił się również Robert Kubica, który testował możliwości swojego ówczesnego bolidu Formuły 1.