Wyświetlacz biegów motocykla

Motocykl to pojazd jednośladowy napędzany silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Dla wielu osób jednoślad jest zamiłowaniem, lub środkiem lokomocji. Większość nowych motocyklów posiada czujnik biegów. Jest to duże ułatwienie, dzięki któremu nie trzeba szukać położenia jałowego i w każdym momencie sprawdzić przełożenie, na którym jedzie pojazd.

Najprostsze czujniki biegów motocykla https://moto-tour.com.pl/pl/menu/wyswietlacze-biegow-191092.html są proste w montażu i pasują do każdego jednośladowca, w którym zastosowana jest stopniowa skrzynia biegów. Droższe mogą nie pasować do starszych modeli, ze względu na brak możliwości podłączenia miernika prędkości i tachometru. Niemożliwe jest zamontowanie tego urządzenia w przypadku skuterów ze skrzynką bezstopniową, po prostu byłoby to bezcelowe.

Wyświetlacz biegów motocykla

Zadaniem wyświetlacza jest odbieranie sygnału o wybranym biegu i wskazywanie cyfry na małym. Najlepszym miejscem na montaż wyświetlacza biegów motocykla jest środek kierownicy. Ponieważ pozwoli to na szybkie sprawdzenie przełożenia, bez zbędnego odrywania wzroku od sytuacji na drodze.

Gdy jednoślad nie posiada tego urządzenia, znalezienie biegu neutralnego może być trudne. Gdy wybór zostanie źle dokonany, motocyklista po puszczeniu klamki sprzęgła, spowoduje zgaśnięcie silnika pojazdu.

Działanie czujnika biegów

Najprostsze czujniki są łatwe w podłączeniu i pasują do wszystkich motocykli i motorowerów. Wyświetlacz biegów motocykla, dwa hallotrony, magnes i przewody to części, z których składa się to urządzenie.

Działanie czujnika oparte jest na wykrywaniu kąta położenia manetki zmiany biegów. Odpowiedni kąt przypisany jest do danego przełożenia.