Miernik lakieru – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Miernik grubości lakieru przydaje się nie tylko podczas zakupu używanego auta, ale również i nowego samochodu. Jest to niewątpliwie najłatwiejszy sposób, aby prześledzić historię karoserii, a tym samym również nadwozia kupowanego auta.

Rodzaje i ceny mierników lakieru

Najnowsze mierniki lakieru pozwalają na przeprowadzenie, w pełni samodzielnie i bardzo szybko, analizy grubości powłoki lakierniczej. Na rynku znajdziemy wiele modeli, które między sobą różnią się parametrami, np. zakresem pomiaru, rozdzielczością, czy rodzajem blachy, jaką można zbadać.

Część z nich będzie bowiem przeznaczona wyłącznie do blachy aluminiowej, jeszcze inne do stalowej, a pozostałe do ocynkowanej. Najlepsze urządzenia będzie można natomiast zastosować do każdej z nich.

Jeżeli chodzi o konstrukcję urządzenia, możemy wybierać spośród trzech typów mierników: miernik z sondą wbudowaną, miernik z sondą na przewodzie, a także miernik bez sondy. Mierniki lakieru https://www.dlalakierni.pl/mierniki-lakieru, które wyposażone są w sondę znajdującą się na przewodzie z reguły są droższe niż te z sondą wbudowaną.

Jednocześnie jednak gwarantują bardziej precyzyjny pomiar. Mierniki, które sprawdzą się w swojej roli możemy nabyć już od 200 zł. Najtańszy miernik, który nie posiada sondy, kupimy natomiast już od 100 zł.

Rozdzielczość pomiaru oraz zakres mierników lakieru

Tym, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu miernika lakieru, jest zakres jego pomiaru, typy blach, do jakich może być zastosowany, a także rozdzielczość jego pomiaru. Dobre mierniki będą mierzyć każdy rodzaj blachy, a ich zakres pomiaru powinien być duży, np. od 0 do 2000 µm.

Pozwoli to precyzyjnie zmierzyć wszystkie elementy, zarówno te, na których blacha będzie grubsza, jak i te, gdzie jest ona cieńsza. Rozdzielczość urządzenia, jaka jest zalecana wynosi 1 lub 5 µm. Przekłada się to na dużą czułość w urządzeniu.